Wspieramy farmaceutów w codziennej pracy

Dostarczamy do aptek narzędzia pomagające w znalezieniu produktów odpowiadających na szczególne potrzeby pacjenta.

Nasza misja

Dążymy do uporządkowania informacji o produktach na rynku aptecznym, poprzez dostarczanie narzędzi wspierających pracę specjalisty w aptece oraz ułatwiających podejmowanie decyzji konsumenckich.

Wspierając Farmaceutów – pomagamy pacjentom.

Eksperci Dermindex

Sebastian GrzybDr n. chem.

Beata KowalczykMgr

Piotr KoziejDr n. farm.

Arkadiusz SaduraMgr inż.

Dagmara RutDr inż.

Andrzej GrudzieńMgr

Sylwia Krauze-NowakowskaMgr farm.

Alicja MichałowskaMgr

Maria PieńkowskaMgr farm.

Agnieszka Szymecka-WesołowskaDr

Katarzyna GrębskaMgr farm.

Mateusz GembaMgr

Katarzyna WójcickaMgr inż.

Program informacyjno-edukacyjny DERMINDEX

Projekt dla aptek

Dermindex ma na celu wspieranie farmaceuty w jego codziennej pracy poprzez dostarczanie nowych rozwiązań, tworzenie programów edukacyjno-informacyjnych oraz wydawanie publikacji porządkujących wiedzę o produktach aptecznych. Pierwszy z opracowanych projektów – katalog suplementów diety – Suplindex zdobył duże uznanie w oczach farmaceutów. W odpowiedzi na potrzeby kluczowych użytkowników, którzy wielokrotnie wskazywali na brak analogicznego narzędzia dla rynku produktów kosmetycznych, powstał projekt Dermindex.

Konsultacje z farmaceutami i ekspertami w dziedzinie kosmetologii oraz instytucjami branżowymi pozwoliły na realizację projektu dostosowanego do potrzeb pracowników aptek. Prace nad projektem poprzedziły szczegółowe badania rynkowe, które precyzyjnie wskazały zakres zamieszczonych informacji oraz sposób przekazu.

Katalog produktów kosmetycznych

Program informacyjno-edukacyjny DERMINDEX dąży do wsparcia specjalisty w opiece nad pacjentem poprzez dostarczenie kompleksowej informacji o produktach kosmetycznych dostępnych w aptece.

DERMINDEX funkcjonuje zarówno w wersji drukowanej, jak i online. W październiku 2021 roku wydano publikację „Kompendium składników w produktach kosmetycznych”, która zgromadziła 1000 opisów składników najczęściej występujących w produktach kosmetycznych spotykanych na półkach aptecznych. W 2022 roku powstanie publikacja porządkująca rynek produktów kosmetycznych sprzedawanych w aptekach, trafi ona do niemal wszystkich farmaceutów w Polsce.

Produkty w katalogu

Katalog gromadzi tylko i wyłącznie produkty kosmetyczne, które w Unii Europejskiej (UE) definiuje się zgodnie z art. 2 (1) rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 jako:

„Każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórek, owłosienie, paznokcie, usta i zewnętrzne organy płciowe)lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, wyłącznie lub głównie w celu ich oczyszczenia, perfumowania, zmiany wyglądu, ochrony, utrzymania w dobrej kondycji lub korygowania zapachów ciała”.

Warunkiem podstawowym udziału w Programie jest zgłoszenie Produktu do bazy Cosmetic Products Notification Portal (CPNP) zgodnie z wymogiem z art. 13 Rozporządzenia nr 1223/2009 oraz spełniać pozostałe wymogi tego Rozporządzenia, takie jak:

– zapewnienie bezpieczeństwa produktu poprzez realizację oceny bezpieczeństwa i sporządzonego z oceny raportu zgodnie z wymogami Rozporządzenia nr 1223/2009;

– zapewnianie zgodności procesu produkcji z dobrą praktyką produkcji, o której mowa w art. 8 Rozporządzenia nr 1223/2009.

Ponadto, zgłaszane produkty nie mogą posiadać wszczętych, toczących się lub negatywnie dla Produktu zakończonych postepowań cywilnych, karnych i administracyjnych oraz nie mogą posiadać zgłoszeń dotyczących ciężkich działań niepożądanych Produktu.

Uczestnicy programu Dermindex

Uczestnikami programu są producenci, dystrybutorzy oraz inne podmioty odpowiedzialne za produkty kosmetyczne, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie Dermindex. Uczestnikiem programu może zostać każdy z tych podmiotów, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów zawartych w regulaminie programu.

Partnerzy

Program informacyjno-edukacyjny Dermindex powstał dzięki współpracy z partnerami merytorycznymi,
którzy wspierali realizację projektu na każdym jego etapie.

Neuca
PSPKD
Narodowy Instytut Leków
Innonil
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Product Law

Oznaczenia oraz ikonografia stosowana w katalogu

Poznaj również

Suplindex to wykaz wybranych produktów zgłoszonych do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aktualnie dostępnych na polskim rynku aptecznym.

W swojej misji Suplindex dociera do specjalistów z branży ochrony zdrowia z rzetelną, zweryfikowaną informacją na temat suplementów diety i FSMP. Projekt przyczyna się do uporządkowania polskiego rynku produktów prozdrowotnych, na którym zapanował chaos informacyjny.

W projekcie biorą udział firmy, którym szczególnie zależy na rzetelnym przekazie informacji do farmaceuty. Podmioty te wykazują się dużą odpowiedzialnością za jakość polskiego rynku produktów prozdrowotnych, udostępniając nam pełne dokumentacje produktowe i aktywnie uczestnicząc w tworzeniu katalogu. Opisy produktów zamieszczone w publikacji zostały opracowane we współpracy z producentami/dystrybutorami odpowiedzialnymi za dane produkty.

Projekt funkcjonuje równolegle w formie publikacji, która trafia do niemal 3000 aptek w Polsce oraz katalogu online na www.suplindex.com. Baza online gromadzi aktualizowane na bieżąco, rozszerzone informacje o suplementach diety i FSMP. Nadzór merytoryczny nad publikacją pełni grono wybitnych ekspertów w branży suplementów diety i FSMP, a sposób prezentacji produktów jest opracowywany wspólnie z farmaceutami.

Idź do strony projektu

Wsparcia przy realizacji projektu udzielili:

Neuca
PSPKD
Narodowy Instytut Leków
Innonil
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Product Law